Какво правиш, когато жилището е пълен хаос?
Чистота за домове в най-лошо състояние не е като да минеш с парцала и да приключиш. Това е мисия, която изисква нерви от желязо, търпение като на будистки монах и понякога – противогаз. Мазилка, мръсотия, остатъци от храна с неясен произход и миризма, която може да изкара и най-закоравелия чистник от равновесие – всичко това те чака, ако се захванеш да разчистваш подобно място.
Първи стъпки за справяне с хаоса
- Оценка на положението. Не скачай директно с мопа в ръка! Първо огледай добре каква е ситуацията – дали говорим за стандартно занемарено жилище или за нещо, което прилича на изоставен хорър сет. Важно е да си наясно с обхвата на проблема, за да знаеш какви материали, препарати и тактики ще ти трябват.
- Планиране на задачите. Ако положението е тежко, започни с най-големия проблем – дали ще е натрупаните боклуци, мухлясалите храни, изгорелите или залепнали по пода вещи. Ако има мебели, които само пречат, може да помислиш за извозване на стари мебели – няма смисъл да чистиш около нещо, което ще замине в кофата.
- Изнасяне на боклуците. Няма как да чистиш ефективно, ако наоколо има тонове смет. Започни с чували, ръкавици и, ако трябва, маска – някои миризми не са за хора със слаби нерви. Ако ситуацията е съвсем безнадеждна, помисли за изпразване на апартаменти и къщи, защото понякога най-добрият вариант е да започнеш на чисто.
Какви са най-честите проблеми в силно замърсени жилища?
- Натрупани боклуци и вехтории. Най-голямата напаст в такива жилища са купчините с ненужни вещи. Вестници от 90-те, пластмасови кутии, развалени уреди – всичко това няма място в апартамента и само влошава положението.
- Мухъл и неприятни миризми. Влага, липса на проветряване и години занемареност водят до истински екологични катастрофи в банята, кухнята и дори по стените. Тук ще ти трябва здрав препарат, защото мухълът не се маха с една гъбичка.
- Насекоми и гризачи. Колкото по-мръсно, толкова по-привлекателно е за хлебарки, мишки и други „приятели“. Ако вече си на етапа, в който подът се движи, значи положението е спешно и дори трябва да се мисли за дезинфекция на апартамент.
Как да се справиш с почистването поетапно?
- Изхвърляне на ненужните неща. Разчисти всичко, което само заема място и пречи на истинското чистене. Действай смело – ако нещо не е използвано повече от година, вероятно няма и да бъде.
- Основно обезпаразитяване. Ако има признаци на насекоми или мишки, веднага вземи мерки. Понякога само препаратите не помагат и трябва да се прибегне до фирми за почистване. Професионалистите се справят с всякакви трудности, като някои дори предлагат почистване след смърт!
- Миене и търкане. Тук идва истинската битка – с всякакви препарати, четки и парцали. Някои мазни петна и замърсявания са толкова стари, че без специални препарати няма как да се махнат.
- Освежаване на въздуха. След всичко трябва да се проветри добре и, ако е необходимо, да се използват неутрализатори на миризми. Някои неща не се махат само с отворен прозорец.
Най-често задаваните въпроси
Какво да правя, ако жилището е в невъзможно състояние?
Ако всичко изглежда безнадеждно, първо определи кои са най-големите проблеми – боклуци, миризми, насекоми, мухъл. Ако не можеш да се справиш сам, има фирма за разчистване на апартаменти, която може да помогне.
Колко време отнема почистването на тежко замърсено жилище?
Зависи от състоянието. Ако говорим за стандартно занемарено място – няколко часа до ден. Ако обаче има сериозни натрупвания и здраво замърсяване, може да отнеме и няколко дни.
Как да се отърва от силните миризми?
Проветряване, специални препарати и в краен случай дезинфекция след фекалии или други органични замърсявания. Миризмите от натрупани боклуци, мухъл и гниене не си отиват лесно.
Какво да направя, ако в жилището има насекоми или гризачи?
Тук няма място за компромиси – трябва да се действат бързо с отрови, капани и, ако положението е сериозно, да се викат специалисти по дезинфекция след гълъби или други вредители.
Как да предотвратя повторното замърсяване?
След като всичко е изчистено, трябва редовна поддръжка. Ако е възможно, махни всичко ненужно, за да не се натрупват отново боклуци. Колкото по-малко вещи, толкова по-лесно се чисти.
